Det meldes om fare for snøskred etter siste dagers snøfall
Foto: Kjell. G. Karlsen
Meteorologisk institutt melder om lokal stor snøskredfare i Troms og deler av Nordland, nærmere bestemt Salten, Ofoten, Lofoten, Vesterålen.
Årsaken er selvfølgelig det store snøfallet de siste par dagene.
Snø og vind
- Forholdene er tilstede. Mye snø og vind. Det betyr at det har dannet seg skavler mange steder, sier Vidar Eng, vakthavende meteorolog.
Fra lørdag morgen til søndag morgen falt det 20-30 cm. snø mange steder i Troms.
Eng kan imidlertid fortelle at snøskredfaren er avtagende i Troms fordi snøværet er på vei sørover. Søndag kveld snødde det kun i Sør-Troms.
Lavtrykk på vei sørover
- Vi har et lavtrykk utenfor kysten av Troms. Det er på vei sørover, så Nordland kan vente seg mer snø, sier Eng.
- Vi regner at skredfaren går over når det har gått mer enn seks timer siden siste snøfall, sier meteorologen.
Klokka 0600 søndag morgen var snødybden i Tromsø 53 cm. Da snøværet satte inn ved inngangen til helga var snødybden på 17 cm. Det betyr at det har snødd 36 cm. i helga.
ÅPNINGSTIDER SOMMERSESONG
12- 26. juni
åpent 13.00- 21.00
27. juni- 2. aug
åpent 13.00- 01.00
3. august- 30. aug
åpent 13.00- 21.00
I morgen: 9. september 2010 Vær: Delvis skyet. Flau vind, 0.3 m/s Temp: 15°C